Regatta Pages

Home About Team Blog Map Other ORC Login Sign-up

2019 EBYRA Wednesday Night Series

May 8 - Sep 4, 2019

City Island NY, USA

Entry Crew
Adagio - Beneteau Oceanis 411
  • Steve Schwartz
Andiamo - J 88
  • Paul Strauch
Annandale - Pearson 10M
  • Peter Trunfio
Black Diamond YCC - J 111
  • Midn. Cooper Seipert
Chaika - Taylor 34
  • Richard Coar
Eagle - X-332
  • Ernie Bivona
Excalibur - J 30
  • Charles Hurd
Material Girl - J 27
  • Ludovico Guarini
New Freedom - Catalina 34
  • Mark Lasser
Sanguine - J 100
  • Landy / Soohoo
Shearwater - Contessa 33
  • Walter Ziobro
Thin Man - J 92
  • Todd Aven
USA 35 YCC - J 88
  • Midshipman Jack Stancil
Whirlwind - Beneteau First 36.7
  • William Purdy
Whirlwind - J 88
  • William Purdy
Wolf - J 29
  • Silviu Rusu
Wuestwind - C &C 37
  • Gregory Wuest

EBYRA Wednesday Night Course

  • PHRF - Spinnaker (PHRF_ToT - 12 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    New York 1 NY USA Whirlwind Beneteau First 36.7 William Purdy
    1. 1
    2. 3
    3. 3
    7.0
    Kings Point 2 NY USA Black Diamond YCC J 111 Midn. Cooper Seipert
    1. 2
    2. 7
    9.0
    Brooklyn 3 NY USA Material Girl J 27 Ludovico Guarini
    1. 13/RET
    13.0
    New York 4 NY USA Whirlwind J 88 William Purdy
    1. 5
    2. 1
    3. 1
    4. 6
    5. 1
    14.0
    NY 5 NY USA Andiamo J 88 Paul Strauch
    1. 1
    2. 1
    3. 1
    4. 5
    5. 6
    14.0
    Kings Point 6 NY USA USA 35 YCC J 88 Midshipman Alexander Stoyka
    1. 8
    2. 8
    16.0
    Brooklyn 7 NY USA Thin Man J 92 Todd Aven
    1. 3
    2. 5
    3. 1
    4. 2
    5. 2
    6. 1
    7. 1
    8. 3
    9. 2
    10. 2
    22.0
    City Island 8 NY USA Chaika Taylor 34 Richard Coar
    1. 2
    2. 4
    3. 5
    4. 2
    5. 2
    6. 3
    7. 3
    8. 3
    24.0
    City Island 9 NY USA Shearwater Contessa 33 Walter Ziobro
    1. 4
    2. 5
    3. 3
    4. 3
    5. 3
    6. 12/RET
    7. 4
    8. 4
    9. 4
    42.0
    Armonk 10 NY USA Sanguine J 100 Landy / Soohoo
    1. 2
    2. 2
    3. 5
    4. 3
    5. 4
    6. 4
    7. 6
    8. 6
    9. 5
    10. 5
    42.0
    Towaco 11 NJ USA Eagle X-332 Ernie Bivona
    1. 4
    2. 6
    3. 6
    4. 2
    5. 6
    6. 4
    7. 7
    8. 1
    9. 7
    43.0
    Great Neck 12 NY USA Wolf J 29 Silviu Rusu
    1. 4
    2. 11/DNF
    3. 6
    4. 7
    5. 4
    6. 7
    7. 5
    8. 13/RET
    57.0

  • PHRF - Non-Spinnaker (PHRF_ToT - 5 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    New York 1 NY USA Annandale Pearson 10M Peter Trunfio
    1. 2
    2.0
    Little Neck 2 NY USA Wuestwind C&C 37 Gregory Wuest
    1. 1
    2. 1
    3. 1
    4. 2
    5. 1
    6. 1
    7. 1
    8. 1
    9. 1
    10.0
    Wyckoff 3 NJ USA New Freedom Catalina 34 Mark Lasser
    1. 2
    2. 2
    3. 1
    4. 2
    5. 2
    6. 2
    11.0
    New York 4 NY USA Excalibur J 30 Charles Hurd
    1. 3
    2. 7/RET
    3. 3
    4. 2
    5. 3
    18.0
    White Plains 5 NY USA Adagio Beneteau Oceanis 411 Steve Schwartz
    1. 3
    2. 3
    3. 3
    4. 3
    5. 3
    6. 3
    7. 2
    20.0

    Original Event Site