Regatta Pages

Home About Team Blog Map Other ORC Login Sign-up

2015 Can One Thursday Night Series

Thursday Night Series - May/07 thru Sep/3

New Rochelle NY, USA

Can One Course

  • Non-Spin 141 and slower (PHRF - 13 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Larchmont 1 NY USA Ostara Ericson 30+ Evans Simpson
    1. 8
    2. 6
    14.0
    New Rochelle 2 NY USA Impulse O'Day 39 Len Di Iorio
    1. 2
    2. 2
    3. 12/OCS
    4. 3
    5. 1
    6. 2
    7. 1
    8. 1
    9. 1
    10. 2
    11. 1
    12. 1
    13. 1
    30.0
    Mamaroneck 3 NY USA Julianna M Pearson 26 Steve Wade
    1. 3
    2. 3
    3. 7
    4. 7
    5. 14/RET
    34.0
    Pelham 4 NY USA Aegir Alden yawl Elith Larsen
    1. 1
    2. 1
    3. 1
    4. 7
    5. 4
    6. 5
    7. 3
    8. 14/DNF
    36.0
    Larchmont 5 NY USA Insanity Zap 26 Carleton Wheeler
    1. 5
    2. 2
    3. 5
    4. 2
    5. 1
    6. 2
    7. 6
    8. 4
    9. 3
    10. 2
    11. 2
    12. 2
    36.0
    Mamaroneck 6 NY USA Jubilee Freedom Doug Gould
    1. 4
    2. 4
    3. 5
    4. 8
    5. 5
    6. 5
    7. 5
    8. 4
    9. 7
    47.0
    Malcolm McCullough 7 Malverne New York Persistence C&C Mk1
    Larchmont 8 NY USA Osceola Alerion 28 Alan Fuchsberg
    1. 1
    2. 6
    3. 4
    4. 2
    5. 8
    6. 6
    7. 6
    8. 13/DNF
    9. 4
    10. 5
    55.0
    Piermont 9 NY USA 7th Chakra Alerion Express 28 Marc Rosenberg
    1. 5
    2. 3
    3. 4
    4. 12/OCS
    5. 1
    6. 3
    7. 7
    8. 4
    9. 2
    10. 3
    11. 1
    12. 6
    13. 3
    14. 4
    58.0
    New Rochelle 10 New York USA Advance Tartan 30 Charles S. Taus
    1. 2
    2. 7
    3. 3
    4. 12/OCS
    5. 6
    6. 12/DNF
    7. 4
    8. 7
    9. 7
    10. 5
    11. 5
    12. 14/RET
    13. 5
    89.0

  • Non-Spin faster than 141 (PHRF - 16 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Larchmont 1 NY USA Texas Rose J 100 William Komaroff
    1. 5
    5.0
    Larchmont 2 NY USA Atalanta J 42 Chris Schoen
    1. 4
    2. 1
    3. 1
    4. 6
    5. 1
    6. 1
    7. 1
    8. 3
    9. 1
    10. 1
    11. 2
    22.0
    new rochelle 3 ny USA Eclipse J-32 Chris Roe
    1. 5
    2. 4
    3. 7
    4. 6
    5. 2
    24.0
    Teaneck 4 NJ USA Nepenthe Dawn 41 Lawrence Rouen
    1. 3
    2. 2
    3. 2
    4. 1
    5. 3
    6. 2
    7. 2
    8. 2
    9. 8
    25.0
    Pelham 5 NY USA Rowan J 37 Jason D'Amore
    1. 6
    2. 5
    3. 9
    4. 5
    5. 6
    6. 3
    34.0
    Valhalla 6 NY USA Debbie's Diamand N/A Michael Walsh
    1. 8
    2. 3
    3. 6
    4. 7
    5. 1
    6. 5
    7. 7
    37.0
    New Rochelle 7 NY USA My Amy C&C T Cassidy
    1. 4
    2. 5
    3. 4
    4. 5
    5. 4
    6. 2
    7. 4
    8. 4
    9. 5
    37.0
    New York 8 New York USA Grease OLSON 30 OB Robert Arnot
    1. 11
    2. 12
    3. 17/DNF
    40.0
    new rochelle 9 NY USA Shadowfox hunter legend 37 alex helfand
    1. 1
    2. 3
    3. 5
    4. 5
    5. 2
    6. 3
    7. 2
    8. 3
    9. 1
    10. 4
    11. 2
    12. 3
    13. 6
    40.0
    Bedford Hills 10 NY USA Reviver J70 Scott Devine
    1. 7
    2. 11
    3. 6
    4. 17/RET
    41.0
    Putnam Valley 11 NY USA Sirius J 33 Charles A. Taus
    1. 2
    2. 12/DNF
    3. 4
    4. 2
    5. 1
    6. 4
    7. 4
    8. 3
    9. 5
    10. 1
    11. 2
    12. 1
    41.0
    Pelham Manor 12 NY USA Minx J/34 Robert Taylor
    1. 6
    2. 6
    3. 3
    4. 5
    5. 6
    6. 9
    7. 7
    8. 4
    9. 3
    10. 3
    11. 5
    12. 4
    61.0
    Mamaroneck 13 NY USA Decisive Moment C&C 37 Doug Reilly
    1. 6
    2. 4
    3. 6
    4. 9
    5. 8
    6. 8
    7. 8
    8. 7
    9. 9
    65.0
    Larchmont 14 NY USA Sea Fiddler Pearson P36 Kenneth MacArtney
    1. 7
    2. 3
    3. 7
    4. 10
    5. 13/DNF
    6. 9
    7. 10
    8. 6
    9. 7
    72.0
    Englewood 15 NJ USA No Sweat Cal 33-2 Frederick Horowitz
    1. 5
    2. 8
    3. 8
    4. 7
    5. 10
    6. 10
    7. 8
    8. 6
    9. 7
    10. 8
    77.0

  • Spin 96 and slower (PHRF - 9 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Rye 1 NY USA byte Melges 24 Collin & Aaron Alexander
    1. 3
    2. 2
    5.0
    New Rochelle 2 NY USA Peregrina J 105 Josh Burack
    1. 3
    2. 1
    3. 1
    4. 2
    7.0
    Rye 3 NY USA Young American J 105 AYC Jr. Big Boat Team - Becker
    1. 1
    2. 4
    3. 1
    4. 1
    5. 1
    8.0
    New Rochelle 4 NY USA Maudelayne X-34 Frederick Heerde
    1. 2
    2. 1
    3. 2
    4. 1
    5. 2
    6. 1
    9.0
    West Nyack 5 NY USA The Phantom Pearson Flyer John Scagnelli
    1. 2
    2. 1
    3. 2
    4. 2
    5. 4
    6. 3
    7. 5
    8. 2
    9. 2
    10. 2
    11. 2
    27.0
    New York 6 NY USA Upsetter J 80 Jason Viseltear
    1. 4
    2. 6
    3. 4
    4. 3
    5. 3
    6. 1
    7. 3
    8. 4
    28.0
    USA 7 N/A N/A Privateer J/105 Larchmont Juniors
    1. 5
    2. 4
    3. 10/OCS
    4. 10/OCS
    29.0
    Scarsdale 8 NY USA Clean Slate J 105 Marc Berkowitz
    1. 3
    2. 5
    3. 3
    4. 6
    5. 4
    6. 2
    7. 3
    8. 4
    9. 1
    10. 3
    11. 1
    12. 3
    38.0

  • Spin 96-45 (PHRF - 8 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Fair Lawn 1 NJ USA Melody J 109 Alan Tannous
    1. 3
    3.0
    Upper Saddle River 2 NJ USA Milky Way Dufour 40 Alexander Natanzon
    1. 4
    2. 9/DNF
    13.0
    Larchmont 3 NY USA Shooting Star First 36.7 Steve Cain
    1. 1
    2. 2
    3. 2
    4. 1
    5. 1
    6. 1
    7. 2
    8. 1
    9. 1
    10. 1
    11. 2
    12. 3
    13. 1
    14. 1
    20.0
    New Rochelle 4 NY USA Deviation J 88 Iris Vogel
    1. 2
    2. 1
    3. 1
    4. 2
    5. 2
    6. 4
    7. 1
    8. 2
    9. 6
    10. 1
    11. 2
    24.0
    New Rochelle 5 NY USA Bolide C&C Matthew Tym / Ned Roseberry
    1. 7
    2. 6
    3. 3
    4. 5
    5. 5
    6. 3
    7. 1
    8. 4
    34.0
    Shokan 6 NY USA Chieftain Frers 45 W Robert Chuda
    1. 5
    2. 6
    3. 4
    4. 4
    5. 4
    6. 3
    7. 4
    8. 4
    9. 3
    37.0
    Pleasant Valley 7 NY USA Prevail Beneteau Lawrence Swack
    1. 3
    2. 4
    3. 5
    4. 6
    5. 2
    6. 4
    7. 5
    8. 5
    9. 5
    39.0
    Pelham 8 NY USA Breakaway Beneteau First 36.7 Richie Palmer
    1. 3
    2. 4
    3. 5
    4. 3
    5. 5
    6. 3
    7. 3
    8. 2
    9. 3
    10. 4
    11. 2
    12. 3
    13. 2
    42.0

  • Spin faster than 45 (PHRF - 7 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Mamaroneck 1 NY USA Sundari Farr 400 Barry Gold / Scott Florio
    1. 5
    2. 2
    7.0
    Ossining 2 ny USA Tenebrae J 124 William Ingraham
    1. 4
    2. 3
    7.0
    Mamaroneck 3 NY USA Soulmates Custom Goetz 40 Adam Loory
    1. 2
    2. 1
    3. 1
    4. 2
    5. 1
    6. 1
    7. 1
    9.0
    Larchmont 4 NY USA Quintessence Swan 42 Roger Widmann
    1. 1
    2. 3
    3. 2
    4. 2
    5. 1
    6. 1
    7. 2
    12.0
    Mamaroneck 5 NY USA Christopher Dragon Sydney 43 Andrew & Linda Weiss
    1. 3
    2. 3
    3. 2
    4. 1
    5. 1
    6. 2
    7. 1
    13.0
    Larchmont 6 NY USA Warrior Won Xp44 Christopher Sheehan
    1. 4
    2. 2
    3. 2
    4. 1
    5. 1
    6. 4
    14.0
    Rye 7 Ny USA Faith first Beneteau 44.7 Kory Breitel
    1. 5
    2. 4
    3. 1
    4. 3
    5. 3
    6. 2
    7. 2
    8. 2
    9. 4
    10. 3
    11. 3
    12. 3
    13. 3
    38.0
    Entry Crew
    7th Chakra - Alerion Express 28
    • Marc Rosenberg
    Aegir - Alden yawl
    • Elith Larsen
    Atalanta - J 42
    • Chris Schoen
    Bolide - C &C
    • Matthew Tym / Ned Roseberry
    Breakaway - Beneteau First 36.7
    • Richie Palmer
    byte - Melges 24
    • Collin & Aaron Alexander
    Chieftain - Frers 45 W
    • Robert Chuda
    Christopher Dragon - Sydney 43
    • Andrew & Linda Weiss
    Clean Slate - J 105
    • Marc Berkowitz
    Clueless - Ericson 32.3
    • Russell Colombo
    Decisive Moment - C &C 37
    • Doug Reilly
    Deviation - J 88
    • Iris Vogel
    Eclipse - J-32
    • Chris Roe
    Faith first - Beneteau 44.7
    • Kory Breitel
    Innisfree - Camden Knockabout
    • Terence Pare
    Insanity - Zap 26
    • Carleton Wheeler
    Jubilee - Freedom
    • Doug Gould
    Julianna M - Pearson 26
    • Steve Wade
    Leadership - Cal 39 Mk II
    • Bill Heintz
    Maudelayne - X-34
    • Frederick Heerde
    Melody - J 109
    • Alan Tannous
    Milky Way - Dufour 40
    • Alexander Natanzon
    Minx - J/34
    • Robert Taylor
    Miss Blue - Alerion 28
    • Tim Taussig
    My Amy - C &C
    • T Cassidy
    Nepenthe - Dawn 41
    • Lawrence Rouen
    No Sweat - Cal 33-2
    • Yaron Bareket
    • Frederick Horowitz
    • Yale Shulman
    Osceola - Alerion 28
    • Alan Fuchsberg
    Ostara - Ericson 30+
    • Evans Simpson
    Peregrina - J 105
    • Josh Burack
    Persistence - C &C, Mk1
    • Malcolm McCullough
    Prevail - Beneteau
    • Lawrence Swack
    Quintessence - Swan 42
    • Morgan Harris
    • Roger Widmann
    Reviver - J70
    • Scott Devine
    Rowan - J 37
    • Jason D'Amore
    Sea Fiddler - Pearson P36
    • Kenneth MacArtney
    Shadowfox - hunter legend 37
    • alex helfand
    Shooting Star - First 36.7
    • Steve Cain
    Sirius - J 33
    • Daniel Cruzado
    • Kevin Dono
    • Michael Graham
    • Thomas Mullaney
    • Eric Stramiello
    • Charles Taus
    Soulmates - Custom Goetz 40
    • Victor Chetcuti
    • Girard Girstl
    • Darin King
    • Grey Kingsley
    • Adam Loory
    • Merima Nokic
    • Bill Padin
    • Jenni Rodda
    • Ben Simonet
    • Juanita Vega-Chetcuti
    • Rebecca Weisberg
    Sundari - Farr 400
    • Barry Gold / Scott Florio
    Tenebrae - J 124
    • William Ingraham
    Texas Rose - J 100
    • William Komaroff
    The Phantom - Pearson Flyer
    • Ed Caflin
    • Mike Dratch
    • Shereen Moubayed
    • Tim Orwin
    • John Scagnelli
    • Justin Scagnelli
    Upsetter - J 80
    • Jason Viseltear
    Warrior Won - Xp44
    • Christopher Sheehan
    WATERWITCH - CUSTOM
    • JOHN MONSKY
    Young American - J 105
    • AYC Jr. Big Boat Team - Becker

    Original Event Site