Regatta Pages

Home About Team Blog Map Other ORC Login Sign-up

2019 Windsor Yacht Club Wednesday Night Spring/Fall Race Series

May 15 to September 25, 2019

Windsor Ontario, Canada

Entry Crew
Advantage - Beneteau FC12
  • John Vermeulen
Ariel - Tartan 33 SH
  • Mark Aitken
  • Raymond Plummer
  • Frank Portelli
Avatar - Santana
  • Andrew Morlan
Bad Habits - Beneteau First 40.7
  • Robert Abraham
  • Dave Cryberg
  • Minh Ha
  • Mark Hanke
  • Kim Krulek
  • Tom O'Brien
  • Daniel Sweet
  • Justin Verriest
  • Melissa Walsh
Blackhawk - J 35
  • Kara Askwig
  • Morgan Frakes
  • Roland Norello
  • David Owens
  • Amie Ross
  • Tim Ross
Bobsled - SR 33
  • Bob Fuller
Bubba - Carter 3/4 ton
  • Mike Draybuck
Chico 2 - 1D35
  • Jim Weyand
Coconut Telegraph - J 33
  • Addie Chimel
  • Rich Gillis
  • Paul Hoff
  • Dan Ouellette
  • Dan Pavlat
  • Bruce Richardson
  • Paul Sauter
  • Joe Smyk
Contender - C &C 35 Mk I
  • Gary Graham
Enzian - C &C 115
  • Jordan Brokaw
  • Jeff Clarke
  • Desiree Deschamps
  • Frank Ferry
  • Kim Miller
  • mark Neitzke
  • AnneMarie Newman
  • John Raguse
  • Henfrey Smith
  • Mike Williams
  • Ben Wixson
Epic - Beneteau 42s7
  • Ray & Winnie Adams
Falcon - J 35
  • Edwin Bayer
Firewater - C &C 35 Mk I
  • Andrew Hellenbart
Freedom - J 111
  • James Cooper
FUNTECH Racing - J 120
  • Charles Hess
Hot Ticket - J 120
  • Mike & Bob Kirkman
Ihnsanity Too - J 120
  • Marvin Ihnen
Irish Mist - Morgan 41CB
  • Karen Forhan
  • Brad mousseau
  • Stephen ORSARGOS
  • Caleb Parton
  • Andrew Rumptz
  • David Spiers
  • William Tucker
  • William Wayland
J Hawker - J 120
  • Kenneth Brown
Kairos - J 120
  • Greg Baker
Legacy - C &C 35 Mk I
  • Jon Shefferly
Lionheart II - S2 10.3
  • Brad Baker
  • Dave Haas
  • Gord Magee
  • Alan Pazur
  • Len Strahl
  • Michael Varsava
  • Bailey Yildiz
Manitou - Beneteau First 36.7
  • John Burke
Night Moves - J 120
  • Henry Mistele
Northern Spy - Dufour 45 E
  • John Steigenga
Perversion 5 - Sydney 41
  • Dennis Dettmer
Phantom - J 105
  • Cynthia & Jim Best
Phoenix - Ranger 37
  • John Gabriel
Pirate - Bennatau 40.5 moorings
  • Jeff Henderson. Henderson
Pop'Aye - X-Yacht 412
  • Michael Popenas
Private Idaho - Beneteau First 405
  • Carol Crooks
  • Nick Crooks
  • Alan Johnson
Proof - J 120
  • Michael Fozo and Robin Kendrick
Pterodactyl - J 105
  • Mark Symonds
Regardless - C &C 35 Mk I
  • Dan Padilla
Shamrock - C &C 35 Mk I
  • Russel Keys
Siochail - C &C 35 Mk I
  • Brian Geraghty
Sleeping Tiger - J 120
  • John Harvey
Slippery - Melges 24
  • Jim Pearson
Solution - Farr 40
  • Bill Francis
Stargazer - Beneteau First 38s5
  • Marc Rosenthal
Titan - C &C 41
  • Michael Schultes
Underdog - C &C 35 Mk I
  • Cameron Paine
Victrix - J 120
  • Curt Kime
Voyager - S2 9.1
  • gavin lamphier
  • Jill Lamphier
  • Marina Lamphier
  • Roy Lamphier
Walloon - C &C 35 Mk I
  • richard grow
Warrior - C &C 41
  • George Thomson
Whippersnapper - C &C 38-1
  • Steve Witham
Windrush II - Corsair F-27
  • richard Benning
Windshadow - J 105
  • Jim Murphy

Wednesday Night Race Series Course

  • J 120 (PHRF_ToT - 9 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Dearborn Heights 1 MI USA J Hawker J 120 Kenneth Brown
    1. 1
    2. 2
    3. 1
    4. 1
    5. 2
    6. 1
    7. 1
    8. 4
    7.0
    Grosse Pointe 2 MI USA Night Moves J 120 Henry Mistele
    1. 2
    2. 1
    3. 3
    4. 7/RET
    5. 10/RET
    6. 2
    7. 3
    8. 2
    13.0
    Novi 3 MI USA Hot Ticket J 120 Mike & Bob Kirkman
    1. 3
    2. 3
    3. 2
    4. 7/RET
    5. 3
    6. 4
    7. 2
    8. 1
    14.0
    Troy 4 MI USA Ihnsanity Too J 120 Marvin Ihnen
    1. 6
    2. 5
    3. 7
    4. 2
    5. 1
    6. 5
    7. 7
    8. 7/RET
    26.0
    Novi 5 MI USA Sleeping Tiger J 120 John Harvey
    1. 7
    2. 7
    3. 5
    4. 3
    5. 5
    6. 7
    7. 4
    8. 3
    27.0
    Bloomfield Hills 6 MI USA FUNTECH Racing J 120 Charles Hess
    1. 5
    2. 6
    3. 4
    4. 10/DNF
    5. 4
    6. 3
    7. 5
    8. 10/DNC
    27.0
    Chesterfield Township 7 MI USA Kairos J 120 Greg Baker
    1. 4
    2. 4
    3. 6
    4. 7/RET
    5. 10/RET
    6. 6
    7. 6
    8. 5
    31.0
    Grosse Pointe Farms 8 MI USA Victrix J 120 Curt Kime
    1. 10/DNS
    2. 9/DNF
    3. 10/DNS
    4. 10/DNC
    5. 10/DNS
    6. 10/DNS
    7. 8
    8. 10/DNC
    57.0
    Grosse Pointe Farms 9 MI USA Proof J 120 Michael Fozo / Robin Kendrick
    1. 10/DNS
    2. 10/DNS
    3. 10/DNS
    4. 10/DNC
    5. 10/DNS
    6. 10/DNS
    7. 10/DNS
    8. 10/DNC
    60.0

  • JAM (PHRF_ToT - 13 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Grosse Pointe Farms 1 MI USA Windward CAL Russell Miller
    1. 3
    3.0
    West Bloomfield 2 MI USA Epic Beneteau 42s7 Ray & Winnie Adams
    1. 1
    2. 1
    3. 2
    4. 10/RET
    5. 1
    6. 2
    7. 1
    8. 1
    7.0
    Clarkston 3 MI USA Pirate Bennatau 40.5 moorings Jeff Henderson
    1. 2
    2. 6
    3. 1
    4. 10/DNF
    5. 3
    6. 3.5
    7. 13/RET
    8. 14/DNC
    25.5
    West Bloomfield 4 MI USA Advantage Beneteau FC12 John Vermeulen
    1. 3
    2. 2
    3. 13/DNS
    4. 10/RET
    5. 13/DNS
    6. 1
    7. 13/DNS
    8. 2
    31.0
    Grosse Pointe Park 5 MI USA Stargazer Beneteau First 38s5 Marc Rosenthal
    1. 13/DNS
    2. 7
    3. 13/DNS
    4. 1
    5. 2
    6. 13/DNS
    7. 3
    8. 5
    31.0
    Troy 6 MI USA Whippersnapper C&C 38-1 Steve Witham
    1. 4
    2. 3
    3. 3
    4. 10/DNF
    5. 4
    6. 7
    7. 13/RET
    8. 14/DNC
    31.0
    Pleasant Ridge 7 mi USA Voyager S2 9.1 Roy Lamphier
    1. 5
    2. 4
    3. 4
    4. 10/RET
    5. 13/DNS
    6. 6
    7. 13/DNS
    8. 14/DNC
    42.0
    Lake Orion 8 Mi USA Irish Mist Morgan 41CB David Spiers
    1. 6
    2. 9
    3. 13/DNS
    4. 10/RET
    5. 13/DNS
    6. 5
    7. 4
    8. 14/DNC
    47.0
    Pinckney 9 MI USA Bubba Carter 3/4 ton Mike Draybuck
    1. 13/DNS
    2. 13/DNS
    3. 13/RET
    4. 10/RET
    5. 13/DNS
    6. 3.5
    7. 2
    8. 14/DNC
    54.5
    Farmington Hils 10 MI USA Phoenix Ranger 37 John Gabriel
    1. 13/DNS
    2. 5
    3. 5
    4. 10/RET
    5. 13/DNS
    6. 13/DNS
    7. 13/DNS
    8. 14/DNC
    59.0
    Tecumseh 11 Ont CAN Windrush II Corsair F-27 Richard Benning
    1. 13/DNS
    2. 8
    3. 13/DNS
    4. 13/DNC
    5. 13/DNS
    6. 8
    7. 5
    8. 14/DNC
    60.0
    Huntington Woods 12 MI USA Northern Spy Dufour 45 E John Steigenga
    1. 13/DNF
    2. 13/DNS
    3. 13/DNS
    4. 13/DNC
    5. 13/DNS
    6. 13/DNS
    7. 13/DNS
    8. 4
    69.0
    Grosse Pointe Park 13 MI USA Enzian C&C 115 John Raguse
    1. 13/RET
    2. 13/DNS
    3. 13/DNS
    4. 13/DNC
    5. 13/DNS
    6. 13/DNS
    7. 13/DNS
    8. 14/DNC
    78.0

  • PHRF B (PHRF_ToT - 11 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Windsor 1 ON CAN Sail Away 3 Beneteau Ken Blyth
    1. 5
    5.0
    Windsor 2 ON CAN Go Train Kirby William Parkolab
    1. 7/RET
    7.0
    Windsor 3 Ont CAN Lionheart II S2 10.3 Len Strahl
    1. 1
    2. 1
    3. 3
    4. 1
    5. 2
    6. 3
    7. 4
    11.0
    W Bloomfield 4 MI USA Windshadow J 105 Jim Murphy
    1. 9/DNS
    2. 2
    3. 2
    4. 3
    5. 1
    6. 1
    7. 13/DNC
    18.0
    Macomb 5 MI USA Ariel Tartan 33 SH Mark Aitken
    1. 9/DNS
    2. 3
    3. 5
    4. 6/DNF
    5. 4
    6. 5
    7. 3
    26.0
    Windsor 6 ON CAN Private Idaho Beneteau First 405 Alan Johnson
    1. 9/RET
    2. 4
    3. 4
    4. 6/RET
    5. 3
    6. 4
    7. 13/DNC
    30.0
    Grosse Pointe Park 7 MI USA Avatar Santana Andrew Morlan
    1. 9/DNS
    2. 9/DNS
    3. 9/DNS
    4. 9/DNC
    5. 9/DNS
    6. 9/DNS
    7. 2
    47.0
    Howell 8 MI USA Phantom J 105 Cynthia & Jim Best
    1. 2
    2. 9/DNS
    3. 9/DNS
    4. 9/DNC
    5. 9/DNS
    6. 9/DNS
    7. 13/DNC
    47.0
    Wheatley 9 Ont CAN Slippery Melges 24 Jim Pearson
    1. 9/DNS
    2. 9/DNS
    3. 9/DNS
    4. 9/DNC
    5. 9/DNS
    6. 9/DNS
    7. 13/DNC
    54.0

  • **C &C 35 (PHRF_ToT - 8 Boats) **
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Grosse Pointe Park 1 MI USA Regardless C&C 35 Mk I Daniel Padilla
    1. 2
    2. 3
    3. 1
    4. 2
    5. 1
    6. 1
    7. 9/DNC
    10.0
    Windsor 2 Ont CAN Underdog C&C 35 Mk I Cameron Paine
    1. 1
    2. 1
    3. 9/DNS
    4. 4
    5. 4
    6. 2
    7. 1
    13.0
    Grosse Pointe 3 MI USA Contender C&C 35 Mk I Gary Graham
    1. 4
    2. 5
    3. 3
    4. 1
    5. 3
    6. 3
    7. 2
    16.0
    Detroit 4 MI USA Shamrock C&C 35 Mk I Russel Keys / Clyde Guensche
    1. 3
    2. 2
    3. 4
    4. 3
    5. 2
    6. 4
    7. 3
    17.0
    Grosse Pointe Shores 5 MI USA Siochail C&C 35 Mk I Brian Geraghty
    1. 5
    2. 4
    3. 5
    4. 8/RET
    5. 9/OCS
    6. 5
    7. 9/DNC
    36.0
    Palm Beach 6 FL USA Walloon C&C 35 Mk I Richard Grow
    1. 6
    2. 9/DNS
    3. 2
    4. 9/DNC
    5. 8/DNS
    6. 9/DNS
    7. 9/DNC
    43.0
    Grosse Pointe 7 MI USA Legacy C&C 35 Mk I Jon Shefferly
    1. 9/DNS
    2. 6
    3. 6
    4. 8/RET
    5. 8/RET
    6. 9/DNS
    7. 9/DNC
    46.0
    Tecumseh 8 Ont CAN Firewater C&C 35 Mk I Andrew Hellenbart
    1. 7
    2. 9/DNS
    3. 9/DNS
    4. 8/RET
    5. 8/RET
    6. 9/DNS
    7. 9/DNC
    50.0

  • PHRF A (PHRF_ToT - 16 Boats)
  • City Place State Country Yacht Name Yacht Type Owner/Skipper Results Total
    Bloomfield Hills 1 MI USA Typhoon Harry Far East 28R Harry Bloom
    1. 10/RET
    10.0
    Southfield 2 MI USA Chico 2 1D35 Jim Weyand
    1. 1
    2. 1
    3. 3
    4. 12/RET
    5. 1
    6. 1
    7. 4
    11.0
    Grosse Pointe Farms 3 MI USA Manitou Beneteau First 36.7 John Burke
    1. 2
    2. 2
    3. 2
    4. 1
    5. 4
    6. 5
    7. 2
    13.0
    Lake Angelus 4 MI USA Pterodactyl J 105 Mark Symonds
    1. 9/DNS
    2. 5
    3. 1
    4. 2
    5. 5
    6. 2
    7. 3
    18.0
    Grosse Pointe Park 5 MI USA Falcon J 35 Edwin Bayer
    1. 5
    2. 10/DNS
    3. 6
    4. 2
    5. 3
    6. 2
    7. 16/DNC
    28.0
    Windsor 6 Ont CAN Bobsled SR 33 Bob Fuller
    1. 3
    2. 4
    3. 1
    4. 12/RET
    5. 6
    6. 4
    7. 16/DNC
    30.0
    Grosse Pointe Park 7 MI USA Solution Farr 40 Bill Francis
    1. 10
    2. 7
    3. 7
    4. 12/RET
    5. 2
    6. 3
    7. 5
    34.0
    Franklin 8 MI USA Bad Habits Beneteau First 40.7 Mark Hanke
    1. 8
    2. 5
    3. 10
    4. 12/RET
    5. 5
    6. 6
    7. 1
    35.0
    Grosse Pointe Park 9 MI USA Freedom J 111 James Cooper
    1. 4
    2. 3
    3. 5
    4. 3
    5. 14/OCS
    6. 7
    7. 16/DNC
    36.0
    Grosse Pointe Park 10 MI USA Perversion 5 Sydney 41 Dennis Dettmer
    1. 6
    2. 6
    3. 4
    4. 12/DNF
    5. 9
    6. 11
    7. 7
    43.0
    Grosse Pointe Woods 11 MI USA Titan C&C 41 Michael Schultes
    1. 11
    2. 8
    3. 9
    4. 12/RET
    5. 7
    6. 10
    7. 8
    53.0
    Livonia 12 MI USA Coconut Telegraph J 33 Dan Pavlat
    1. 7
    2. 14/DNS
    3. 8
    4. 12/RET
    5. 8
    6. 9
    7. 16/DNC
    58.0
    Dearborn 13 MI USA Pop'Aye X-Yacht 412 Michael Popenas
    1. 9
    2. 14/DNS
    3. 14/DNS
    4. 12/RET
    5. 13/DNS
    6. 8
    7. 6
    62.0
    Grosse Pointe Park 14 MI USA Warrior C&C 41 George Thomson
    1. 14/DNS
    2. 14/DNS
    3. 14/DNS
    4. 14/DNC
    5. 13/DNS
    6. 14/DNS
    7. 16/DNC
    83.0
    Detroit 15 MI USA Blackhawk J 35 Timothy & Amie Ross
    1. 14/DNS
    2. 14/DNS
    3. 14/DNS
    4. 14/DNC
    5. 13/DNS
    6. 14/DNS
    7. 16/DNC
    83.0

    Original Event Site